ezz > videnskab.* > videnskab.jura

 #1  
10.05.2018, 20:12
KL
Kan en udlejer forlange at lejer skal fraflytte sit lejemål 14 dager før
lejemålets afslutning for at istandsætte sit lejemål til den næste lejer?
Eks: en lejer har betalt til den første i måneden, men udlejeren forlanger
så at lejer skal være ude 14 dagen før. Note: Der står intet i
lejekontrakten (punkt 11) om en sådan aftale.

Efter et søg på dette er der dukket op en mængde forskellige meninger om
dette. Nogle er bare meninger mens andre synes mere baseret på lejelovens
samt lejekontrakten ordlyd.

Tak for evt svar.
 #2  
11.05.2018, 07:53
Bertel Lund Hansen
KL skrev:

> Kan en udlejer forlange at lejer skal fraflytte sit lejemål 14 dager før
> lejemålets afslutning for at istandsætte sit lejemål til den næste lejer?


Det mener jeg ikke. Lejelovens § 98 begynder:

§ 98. Det lejede skal være fraflyttet senest kl. 12,00 på
fraflytningsdagen. [...]

Det er klare ord. Fraflytningsdagen er den dag man er opsagt til.
Hvis udlejer vil have 14 dage i fred, må han opsige lejeren til
14 dage før, og denne skal så kun betale halv husleje.

Det følger også af sund fornuft: Udlejer kan ikke kræve leje for
en periode hvor lejer ikke må bo i lejligheden - ikke uden at det
er specifikt aftalt.

Hvis der er optræk til ballade, så kontakt Lejernes
Landsorganisation, LLO.

[..]

De vil i øvrigt også kunne give dig et autoritativt svar på dit
spørgsmål.
 #3  
12.05.2018, 20:25
KL
"Bertel Lund Hansen" wrote in message
news:adlg

KL skrev:

> Kan en udlejer forlange at lejer skal fraflytte sit lejemål 14 dager før
> lejemålets afslutning for at istandsætte sit lejemål til den næste lejer?


Det mener jeg ikke. Lejelovens § 98 begynder:

§ 98. Det lejede skal være fraflyttet senest kl. 12,00 på
fraflytningsdagen. [...]

Det er klare ord. Fraflytningsdagen er den dag man er opsagt til.
Hvis udlejer vil have 14 dage i fred, må han opsige lejeren til
14 dage før, og denne skal så kun betale halv husleje.

Det følger også af sund fornuft: Udlejer kan ikke kræve leje for
en periode hvor lejer ikke må bo i lejligheden - ikke uden at det
er specifikt aftalt.

Hvis der er optræk til ballade, så kontakt Lejernes
Landsorganisation, LLO.

[..]

De vil i øvrigt også kunne give dig et autoritativt svar på dit
spørgsmål.
Lignende emner