ezz > bolig

 #1  
14.07.2005, 14:31
Wagner
Hvordan er reglerne for udstykning af grund fra eksisterende grund.
Skal eksisterende grund være af en vis størrelse?
Hvor kan man finde reglerne?
vh
Wagner
 #2  
14.07.2005, 16:15
Per Krabbe
"Wagner" <@> skrev i en meddelelse news:42d64d25$0$33580> Hvordan er
reglerne for udstykning af grund fra eksisterende grund.
> Skal eksisterende grund være af en vis størrelse?
> Hvor kan man finde reglerne?
> vh
> Wagner


Det bør kommunen kunne svare dig på. Henvend dig til Teknisk forvaltning.

pkc

PS: Der kan fx være en lokalplan for området (eller en på vej) - derfor den
vej er den sikreste.
 #3  
15.07.2005, 21:40
Peder Porse
Wagner wrote:
> Hvordan er reglerne for udstykning af grund fra eksisterende grund.
> Skal eksisterende grund være af en vis størrelse?
> Hvor kan man finde reglerne?
> vh
> Wagner
>Hvis der ikke er en lokalplan, der regulerer grundstørrelserne i området gælder bestemmelserne i byggelovens § 6A og 6B.


Det vil sige at ingen grund må være under 700 kvm, hverken den nye eller
resten af den gamle, og bebyggelsen på den gamle kan for at overholde
bebyggelsesprocentkravet måske være 800 kvm..hvis der ligger et hus med
et etageareal på 200 kvm. f.eks.

pp
 #4  
15.07.2005, 23:12
Peder Porse
Wagner wrote:
> Hvordan er reglerne for udstykning af grund fra eksisterende grund.
> Skal eksisterende grund være af en vis størrelse?
> Hvor kan man finde reglerne?
> vh
> Wagner
>Hvis der ikke er en lokalplan, der regulerer grundstørrelserne i området gælder bestemmelserne i byggelovens § 6A og 6B.


Det vil sige at ingen grund må være under 700 kvm, hverken den nye eller
resten af den gamle, og bebyggelsen på den gamle kan for at overholde
bebyggelsesprocentkravet måske mæske gøre det nødvendigt at den er
større. 800 kvm. fx..hvis der ligger et hus med et etageareal på 200 kvm.
pp
 #5  
21.07.2005, 20:29
Kasper Østergaard
> Hvordan er reglerne for udstykning af grund fra eksisterende grund.
> Skal eksisterende grund være af en vis størrelse?


Du bør i hvert fald være opmærksom på skattereglerne (parcelhusreglen)
Lignende emner