ezz > videnskab.* > videnskab.jura

 #1  
28.12.2004, 21:14
Heidi, Miver og Mulle's mor
Findes der regler for i hvilken periode man må affyre fyrværkeri
(privatpersoner) eller er der ...frit slag hele året?
Jeg har ledt hist og pist´, Google, nyhedsgruppers gamle poster mv. også på
retsinfo.dk uden held, måske har jeg ikke ledt godt nok?
 #2  
28.12.2004, 21:36
John Nielsen
Det er beredskabstyrelsen som bestemmer hvornår og hvor det er tillad af
affyre fyrværkeri. Dette medfører, at de kan forbude affyring i visse
områder (f.eks.
[..])
og hvis du affyre på andre tidspunkter end nytårsaften, skal du søge
tilladelse hos dem eller politiet. Du kan jo sikkert selv regne ud hvorfor
det ikke er nødvendigt for alle mennesker søge om affyring af raketter
nytårsaften *G*
John
"Heidi, Miver og Mulle's mor" <katteFJERN> skrev i en
meddelelse news:6298
[..]
 #3  
28.12.2004, 22:47
Heidi, Miver og Mulle's mor
<klip> og hvis du affyre på andre tidspunkter end nytårsaften, skal du søge
> tilladelse hos dem eller politiet. </klip>


Hvis man lovligt kun kan affyre fyrværkeri uden tilladelse den 31/12, hvad
så med alle de der fyrer krudt af allerede nu?

Er det ulovligt, og kan de meldes for det?

Hilsen Heidi

[..]

[..]
[..]
 #4  
28.12.2004, 22:48
blue
"Heidi, Miver og Mulle's mor" <katteFJERN> skrev i en
meddelelse news:41d1be82$0$51249$14726298:

> Findes der regler for i hvilken periode man må affyre fyrværkeri
> (privatpersoner) eller er der ...frit slag hele året?


Der er frit slag hele året, så længe der er tale om "almindeligt"
fyrværkeri. Der skal hverken søges om tilladelse hos beredskabsstyrelsen
eller politiet...

Du kan læse mere i Bekendtgørelse om fyrværkeri, specielt § 3, stk. 2.

[..]
 #5  
28.12.2004, 23:44
Heidi, Miver og Mulle's mor
/> Der er frit slag hele året, så længe der er tale om "almindeligt"
> fyrværkeri. Der skal hverken søges om tilladelse hos beredskabsstyrelsen
> eller politiet...
> Du kan læse mere i Bekendtgørelse om fyrværkeri, specielt § 3, stk. 2.
> [..]


Hmm..det var pokkers, jeg er nemlig voldsomt træt af at nogle synes det er
sjovt at fyre af lige undefor mit hus, dag og nat, og allerbedst er det når
de kan fyre krudtet af, når der kommer folk, så de bliver skrækkeligt
forskrækkede og hunde begunder at gø mv...havde håbet at kunne "banke" lidt
fornuft ind i de labaner via lidt lovgivning *suk*.
Men tak for svar...
Hilsen Heidi
[..]
 #6  
28.12.2004, 23:56
blue
"Heidi, Miver og Mulle's mor" <katteFJERN> skrev i en
meddelelse news:41d1e1e0$0$51246$14726298:

> Hmm..det var pokkers, jeg er nemlig voldsomt træt af at nogle synes det er
> sjovt at fyre af lige undefor mit hus, dag og nat, og allerbedst er det
> når
> de kan fyre krudtet af, når der kommer folk, så de bliver skrækkeligt
> forskrækkede og hunde begunder at gø mv...havde håbet at kunne "banke"
> lidt
> fornuft ind i de labaner via lidt lovgivning *suk*.


Du kan jo prøve at vise dem politivedtægtens § 16:

§ 16. Det er forbudt på eller ud over en vej at benytte skydevåben og
legetøjsvåben, herunder bue og slangebøsse, at tænde bål, at afbrænde
fyrværkeri eller lignende eller at kaste sten, snebolde, vand eller andet,
der kan medføre skade, eller som kan være til ulempe for forbipasserende.

Stk.2. Uden for veje er det forbudt at benytte skydevåben, tænde bål, eller
afbrænde fyrværkeri eller lignende, hvis det er egnet til at medføre fare
eller væsentlig ulempe for færdslen på vejen.
 #7  
29.12.2004, 08:32
Morten Bjergstrøm
"John Nielsen" <johnkurt> skrev:

> Det er beredskabstyrelsen som bestemmer hvornår og hvor det er
> tillad af affyre fyrværkeri. Dette medfører, at de kan forbude
> affyring i visse områder (f.eks.
> [..]
> e/ydelserogvejledning/fyrvaerkeri.htm) og hvis du affyre på andre
> tidspunkter end nytårsaften, skal du søge tilladelse hos dem eller
> politiet. Du kan jo sikkert selv regne ud hvorfor det ikke er
> nødvendigt for alle mennesker søge om affyring af raketter
> nytårsaften *G* John


Der skal *IKKE* søges tilladelse hos politiet, beredskabsstyrelsen
eller nogen andre

[..]
§ 3. Fyrværkeri må ikke overdrages, erhverves eller anvendes uden
politiets tilladelse.

Stk. 2. Stk. 1 gælder ikke kategori I- og II-fyrværkeri.

Stk. 3. Stk. 1 gælder ikke erhvervelse og anvendelse af
typegodkendt fyrværkeri, jf. § 19, såfremt erhvervelsen sker hos
skibsprovianteringshandlere og forhandlere af skibsinventar mod
forevisning og afstempling af vedkommende skibs tilsynsbog.

Dette kan *IKKE* ændres via politivedtægten som nogle politimestre har
fået en ide om.
 #8  
29.12.2004, 08:34
Morten Bjergstrøm
"blue" <xx> skrev:

>> Hmm..det var pokkers, jeg er nemlig voldsomt træt af at nogle
>> synes det er sjovt at fyre af lige undefor mit hus, dag og nat,
>> og allerbedst er det når de kan fyre krudtet af, når der kommer
>> folk, så de bliver skrækkeligt forskrækkede og hunde begunder at
>> gø mv...havde håbet at kunne "banke" lidt fornuft ind i de
>> labaner via lidt lovgivning *suk*.

> Du kan jo prøve at vise dem politivedtægtens § 16:


Den kan ikke bruges til noget. Politivedtægten kan ikke sætte
lovgivningen ud af kraft selvom politimestrene ihærdigt forsøger at
sætte selv Grundloven ud af kraft.
 #9  
29.12.2004, 10:36
Mads
"Morten Bjergstrøm" <nospam01> wrote in message
news:midk
> "blue" <xx> skrev:
> Den kan ikke bruges til noget. Politivedtægten kan ikke sætte
> lovgivningen ud af kraft selvom politimestrene ihærdigt forsøger at
> sætte selv Grundloven ud af kraft.


Fra Politivedtægten
§ 16. Det er forbudt på eller ud over en vej at <SNIP> afbrænde
fyrværkeri <SNIP> der kan medføre skade, eller som kan være til ulempe for
forbipasserende

Hvor i grundloven eller anden lov står der at man må det?

Mvh Mads
 #10  
29.12.2004, 10:41
15kw
"blue" <xx> skrev i news:41d1d488$0$206$edfadb0f
[..]
> eller politiet...
> Du kan læse mere i Bekendtgørelse om fyrværkeri, specielt § 3, stk. 2.
> [..]


Det er muligt at der er noget i §8 der kan bruges.
 #11  
29.12.2004, 11:17
Morten Bjergstrøm
"Mads" <mads.knudsen> skrev:

> Fra Politivedtægten
> § 16. Det er forbudt på eller ud over en vej at <SNIP> afbrænde
> fyrværkeri <SNIP> der kan medføre skade, eller som kan være til
> ulempe for forbipasserende
> Hvor i grundloven eller anden lov står der at man må det?


Læser du de tråde du skriver i?

<news:Xns95CE56ED95EEF.miljokemi.dk>
[..]
§ 3. Fyrværkeri må ikke overdrages, erhverves eller anvendes uden
politiets tilladelse.

Stk. 2. Stk. 1 gælder ikke kategori I- og II-fyrværkeri.

Stk. 3. Stk. 1 gælder ikke erhvervelse og anvendelse af
typegodkendt fyrværkeri, jf. § 19, såfremt erhvervelsen sker hos
skibsprovianteringshandlere og forhandlere af skibsinventar mod
forevisning og afstempling af vedkommende skibs tilsynsbog.

Politivedtægten er altså ikke i overensstemmelse med gældende dansk
lovgivnign hvad dette angår.

Der hvor politivedtægten og i øvrigt politiloven forsøger at sætte
grundloven ud af kraft er i forbindelse med forsamlingsfriheden, hvor
det ret klart fremgår af Grundloven at der *aldrig* kan kræves
forudgående tilladelse, godkendelse, anmeldelse eller lignende så
kravene om dette i politivedtægterne og politiloven er ugyldige og
grundlovsstridige.
 #12  
29.12.2004, 11:35
Per Christoffersen
"Morten Bjergstrøm" <nospam01> skrev i en meddelelse
news:midk
> Der hvor politivedtægten og i øvrigt politiloven forsøger at sætte
> grundloven ud af kraft er i forbindelse med forsamlingsfriheden, hvor
> det ret klart fremgår af Grundloven at der *aldrig* kan kræves
> forudgående tilladelse, godkendelse, anmeldelse eller lignende så
> kravene om dette i politivedtægterne og politiloven er ugyldige og
> grundlovsstridige.


Det er jo ikke det der står.
Der står helt præcist:
§ 79. Borgerne har ret til uden forudgående tilladelse at samle sig
ubevæbnede. Offentlige forsamlinger har politiet ret til at overvære.
Forsamlinger under åben himmel kan forbydes, når der af dem kan befrygtes
fare for den offentlige fred.

Din fortolkning af anmeldelsen ligger ikke i umiddelbar forlængelse af
lovteksten.

Det er da OK at du har den opfattelse, men der må noget yderligere
argumentation til end bare en henvisning til Grundloven.

/Per
 #13  
29.12.2004, 11:41
Morten Bjergstrøm
"Per Christoffersen" <pc> skrev:

> Det er da OK at du har den opfattelse, men der må noget yderligere
> argumentation til end bare en henvisning til Grundloven.


Anmeldelseproceduren er en godkendelsesprocedure, det er der ingen der
kan være i tvivl om.
 #14  
29.12.2004, 11:56
Per Christoffersen
"Morten Bjergstrøm" <nospam01> skrev i en meddelelse
news:midk
> "Per Christoffersen" <pc> skrev:
>> Det er da OK at du har den opfattelse, men der må noget yderligere
>> argumentation til end bare en henvisning til Grundloven.

> Anmeldelseproceduren er en godkendelsesprocedure, det er der ingen der
> kan være i tvivl om.


Er anmeldelsen af motorkøretøjer så også i strid med Grundlovens
bestemmelser om den private ejendomsret?

/Per
 #15  
29.12.2004, 12:00
Mads
"Morten Bjergstrøm" <nospam01> wrote in message
news:midk
> "Mads" <mads.knudsen> skrev:


> Læser du de tråde du skriver i?

Ja. Gør du?
Spørgsmålet/svaret som jeg læste det, er at det er muligt at bruge
politivedtægten til at stoppe affyring af fyrværkeri der er til ulembe for
færdslen på offentlig vej.

> <news:Xns95CE56ED95EEF.miljokemi.dk>
> [..]
> § 3. Fyrværkeri må ikke overdrages, erhverves eller anvendes uden
> politiets tilladelse.
> Stk. 2. Stk. 1 gælder ikke kategori I- og II-fyrværkeri.
> Stk. 3. Stk. 1 gælder ikke erhvervelse og anvendelse af
> typegodkendt fyrværkeri, jf. § 19, såfremt erhvervelsen sker hos
> skibsprovianteringshandlere og forhandlere af skibsinventar mod
> forevisning og afstempling af vedkommende skibs tilsynsbog.


Så vidt jeg kan se giver den kun lov til at anvende fyrkeri. Den udtaler sig
ikke om hvordan det skal ske.

> Politivedtægten er altså ikke i overensstemmelse med gældende dansk
> lovgivnign hvad dette angår.

Politivedtægten siger at det ikke må ske så det medføre ulembe for færdsel
på (offentlig) vej.
Den siger ikke at men ikke må affyre fyrværkeri!
Så jeg spørger igen.

Fra Politivedtægten
§ 16. Det er forbudt på eller ud over en vej at <SNIP> afbrænde
fyrværkeri <SNIP> der kan medføre skade, eller som kan være til
ulempe for forbipasserende

Hvor i grundloven eller anden lov står der at man må det?

Mvh Mads

Lignende emner