ezz > videnskab.* > videnskab.jura

 #1  
16.03.2006, 02:31
Peter S.
Situation:

Jeg ønsker at få oplyst priser på nogle bestemte varer, og jeg sender en
e-mail til et firma hvor jeg efterspørger priserne. Jeg oplyser at jeg er
privatkunde. Der kommer svar retur enten på e-mail eller pr. brev, hvor
priserne er opgivet uden moms. Det fremgår dog ikke, at priserne er uden
moms.
Er firmaet da forpligetet til at sælge til den oplyste pris, som er uden
moms?
Firmaet sælger både til erhvervs- og privatkunder.

mvh peter
 #2  
16.03.2006, 08:44
Uffe Kousgaard
"Peter S." <-> wrote in message
news:4c82
> Der kommer svar retur enten på e-mail eller pr. brev, hvor priserne er
> opgivet uden moms. Det fremgår dog ikke, at priserne er uden moms.


Hvordan ved du det så?
 #3  
16.03.2006, 11:03
john smith
>> Der kommer svar retur enten på e-mail eller pr. brev, hvor priserne er
>> opgivet uden moms. Det fremgår dog ikke, at priserne er uden moms.

> Hvordan ved du det så?


Kan vel være hypotetisk
 #4  
16.03.2006, 11:04
David Mc Nally
Uffe Kousgaard wrote:
> "Peter S." <-> wrote in message
> news:4c82
> > Der kommer svar retur enten på e-mail eller pr. brev, hvor priserne er
> > opgivet uden moms. Det fremgår dog ikke, at priserne er uden moms.

> Hvordan ved du det så?


Han har vel bestilt varen og fået oplyst en højere pris end beregnet?
 #5  
16.03.2006, 11:33
Peter S.
Uffe Kousgaard wrote:
> Hvordan ved du det så?


Det har jeg efterfølgende fundet ud af.

/Peter
 #6  
16.03.2006, 22:09
Wilstrup
"Peter S." <-> skrev i en meddelelse
news:4c82
> Situation:
> Jeg ønsker at få oplyst priser på nogle bestemte varer, og jeg sender en
> e-mail til et firma hvor jeg efterspørger priserne. Jeg oplyser at jeg er
> privatkunde. Der kommer svar retur enten på e-mail eller pr. brev, hvor
> priserne er opgivet uden moms. Det fremgår dog ikke, at priserne er uden
> moms.
> Er firmaet da forpligetet til at sælge til den oplyste pris, som er uden
> moms?
> Firmaet sælger både til erhvervs- og privatkunder.


En virksomhed der solge computere til private uden moms blev i sin tid
tvunget til at sælge til kunden til den opgivne pris uden moms - det fremgår
af forbrugerombudsmandens mange sager.
En kunde havde købt en computer til en bestemt pris, men den var uden moms -
kunden ville ikke acceptere at betale en højere pris end annonceret og fik
medhold.

Firmaer der sælger til private skal skilte med priser inklusive moms, og de
må ikke skrives med mindre skrifttyper eller på anden måde skjules end de
priser uden moms.
 #7  
16.03.2006, 22:28
lars bo
"Wilstrup" <nix> skrev i en meddelelse
news:db0f
> "Peter S." <-> skrev i en meddelelse
> news:4c82
>> Situation:

> Firmaer der sælger til private skal skilte med priser inklusive moms, >
> --
> Wilstrup

Hvordan hænger det sammen med at stort set alle håndværkere afgiver
tilbud/overslag i priser excl. moms også til private, er det ulovligt?
hilsen
lars bo
 #8  
16.03.2006, 22:57
Wilstrup
"lars bo" <lbh> skrev i en meddelelse
news:db0f
> "Wilstrup" <nix> skrev i en meddelelse
> news:db0f
> Hvordan hænger det sammen med at stort set alle håndværkere afgiver
> tilbud/overslag i priser excl. moms også til private, er det ulovligt?
> hilsen


Det vil jeg mene det er -men måske en af de juridiske orakler vil svare på
det?
 #9  
17.03.2006, 00:01
Peter Makholm
"lars bo" <lbh> writes:

>> Firmaer der sælger til private skal skilte med priser inklusive moms, >
>> --
>> Wilstrup

> Hvordan hænger det sammen med at stort set alle håndværkere afgiver
> tilbud/overslag i priser excl. moms også til private, er det ulovligt?
> hilsen


Prismærkningslovens §1 omtaler detailsalg. Jeg ved ikke om man skal
lægge noget i det, men for mig signalerer det "hyldevare" og ikke
tilbud udformet speicielt til den enkelte handel.

Per 1. juli bliver prismærkningsloven erstattet af den nye
markedsføringslov og dækkes især af §§13-16. I paragraffen om
prisoplysninger står der mere klart i §13 at 'ved erhvervsmæssigt
udbud af varer til forbrugerne' og 'ved erhvervsmæssigt udbud af
tjenesteydelser til forbrugerne fra fast forretningssted, samt når
tjenesteydelsen udbydes elektronisk til forbrugerne med mulighed for
bestilling' skal den oplyste pris være 'inklusive gebyrer,
omkostninger, moms og alle andre afgifter.'

Hvis man får håndværkeren til at kommer og give et tilbude fortolker
jeg det dog ikke som værende fra et fast forretningssted og det falder
derfor ikke ind under §13 stk. 2.
 #10  
17.03.2006, 14:37
Henrik4100
"Peter Makholm" <peter> skrev i en meddelelse
news:afsf
> "lars bo" <lbh> writes:
> jeg det dog ikke som værende fra et fast forretningssted og det falder
> derfor ikke ind under §13 stk. 2.
> --
> Peter Makholm | First you fall in love with Antarctica, and then it
> peter | breaks your heart
> [..] | -- Antarctica


Kender ikke det juridiske i dette, men jeg skulle have lavet noget el i
huset, da de var i gang, ringede jeg for at høre hvad en ny tavle ville
koste og i samme ombæring satte jeg min telefon til at optage samtalen, han
oplyste mig villigt nogle priser og tilsidst, gav jeg mit samtygge til at
dette skulle laves, omkring 13.000,- da jeg så fik regningen var det
pludselig 13000 + moms, jeg ringede til firmaet, og talte med den samme som
jeg havde bestilt arbejdet af. Jeg forklarede at han havde oplyst mig nogle
priser, men ikke at de var uden moms. Hans holdning til dette var at det
vidste alle da at håndværker altid talte uden moms, vi havde en diskution
frem og tilbage om dette, inden jeg forklarede ham at jeg havde optaget
vores samtale den gang, og ikke havde i sinde at betale mere end de 13.000,-
disse blev samme aften over ført til ham, samtidig med at jeg sendte ham et
brev hvor jeg redegjorde, hvorfor han fik kr. 3.250 mindre.
Der er nu gået 9 måneder, og han har på ingen måde reageret endnu og tror
heller ikke at han gør det.
mvh
Henrik
Lignende emner