ezz > videnskab.* > videnskab.jura

 #1  
22.09.2006, 19:53
René Iversen
Hej,

men bror er netop flyttet ud af en lejlighed, hvor han i sin tid har betalt
6000 i indskud. Jeg har hjulpet ham med alm. klargøring af lejligheden dvs.
maling og rengøring. Ifølge aftale med udlejer er det accepteret... og ingen
misligholdelse blev konstateret. Der er dog ikke lavet en skriftlig
fraflytningsrapport.

Udlejer har nu tilbagebetalt 3000 kr. med det argument, at varme, vand m.v.
ikke kan afregnes før årets udløb... er dette tilladt ? Jeg har haft 2
lejligheder hos et boligselskab, hvor jeg fik depositum tilbage og året
efter en opgørelse fra det pågældende selskab (eller var det
varmeforsyningen?), hvor det resterende blev betalt.

/René
 #2  
23.09.2006, 10:35
Jubii
On Fri, 22 Sep 2006 19:53:15 +0200, "René Iversen" <riversen>
wrote:
in dk.videnskab.jura
>Hej,
>men bror er netop flyttet ud af en lejlighed, hvor han i sin tid har betalt
>6000 i indskud. Jeg har hjulpet ham med alm. klargøring af lejligheden dvs.
>maling og rengøring. Ifølge aftale med udlejer er det accepteret... og ingen
>misligholdelse blev konstateret. Der er dog ikke lavet en skriftlig
>fraflytningsrapport.


Har han fået en skriftlig opgørelse senest 14 dage efter fraflytningsdagen?
(fraflytning er sket når nøglerne er afleveret)

Hvilken boligform? Hvad bestod indskuddet af?
>Udlejer har nu tilbagebetalt 3000 kr. med det argument, at varme, vand m.v.
>ikke kan afregnes før årets udløb... er dette tilladt ? Jeg har haft 2
>lejligheder hos et boligselskab, hvor jeg fik depositum tilbage og året
>efter en opgørelse fra det pågældende selskab (eller var det
>varmeforsyningen?), hvor det resterende blev betalt.
>/René

Jeg kan ikke se at varmeregnskab indgår i de krav en udlejer kan stille ved en
lejers fraflytning, hvortil han skal stille inden 14 dage efter fraflytningen.

Varmeregnskab må således være et særskilt krav, når varmeregnskabet foreligger.
Udlejer har jo fået lejerens adresse.
 #3  
24.09.2006, 11:35
Kenneth Sørensen
> Jeg kan ikke se at varmeregnskab indgår i de krav en udlejer kan stille
> ved en
> lejers fraflytning, hvortil han skal stille inden 14 dage efter
> fraflytningen.
> Varmeregnskab må således være et særskilt krav, når varmeregnskabet
> foreligger.
> Udlejer har jo fået lejerens adresse.


Vil det sige at udlejer ikke/aldrig har ret til at tilbage holde penge i
forbindelse med et uafsluttet varme/vand regnskab? Altså ud over de
månedentlige indbetalte acconto beløb?
 #4  
24.09.2006, 12:24
Jubii
On Sun, 24 Sep 2006 11:35:04 +0200, "Kenneth Sørensen" <krs>
wrote:
in dk.videnskab.jura
>Vil det sige at udlejer ikke/aldrig har ret til at tilbage holde penge i
>forbindelse med et uafsluttet varme/vand regnskab? Altså ud over de
>månedentlige indbetalte acconto beløb?


Jeg kan ikke finde noget i lejeloven der giver en udlejer ret til at
tilbageholde depositum for at afvente endelig afregning af varmeregnskab m.m.

Som du gør opmærksom på, har udlejer allerede tibageholdt et beløb til afregning
af varmeregnskabet.

Om depositum står der: "Beløbet henstår til sikkerhed for lejerens forpligtelser
ved fraflytning."

Så tolker jeg lejerens forpligtelser til alene at sørge for at lejemålet
fremstår som enten beskrevet i lejekontrakten eller som beskrevet i lejeloven
hvor lejemålet ikke kan sættes i bedre stand end ved indflytningen foruden
forhold som alm. slid og ælde. (§ 98 stk. 1)

Denne udlejer har evt. glemt at han har tilbageholdt penge i forvejen til
varmeregnskabet?

Men ellers har man ret til at sende en klage til huslejenævnet over udlejers
uberettigede tilbageholdelse af depositum.
Lignende emner